Nastal čas prázdnin a také dalšího shrnutí dění v oblasti kosmonautiky za měsíce duben, květen a červen. Jako již tradičně tyto události přednese šéfredaktor serveru kosmonautix Dušan Majer. Hned na počátku dubna jsme se dočkali jednoho loučení, při misi NROL-70 jsme naposledy mohli pozorovat start nosiče z rodiny raket Delta. Tyto rakety tu s námi byly předlouhých 64 let. O několik dní později jsme po tříleté odmlce mohli také sledovat start ruské rakety Angara A5. Tento měsíc sebou také přinesl prezentaci šéfa SpaceX, Elona Muska, který nám přednesl plány SpaceX nejen na využití a budoucnost raket Starship. Tímto se pomalu posouváme do měsíce května, kdy jsme mohli sledovat start čínské měsíční sondy Chang’e 6, která měla za úkol přinést vzorky měsíční půdy z odvrácené strany. Také jsme mohli sledovat několikeré odklady pilotované lodi firmy Boeing, Starliner, která se od počátku května chystala ke svému prvnímu startu. Snad moc nepředběhnu budoucnost, když již teď prozradím, že úspěšného startu jsme se dočkali až v červnu. Poslední událostí měsíce května, která stojí za zmínku, byl start americko-japonské družice EarthCARE určené ke sledování a charakterizaci mraků a aerosolů a také k měření odraženého slunečního či infračerveného záření vyzařovaného z povrchu Země a atmosféry. Asi největší událostí měsíce června byl čtvrtý, takřka bezchybný testovací let sestavy SuperHeavy Starship. Tentýž měsíc se na Zemi vrátily vzorky z odvrácené strany Měsíce.
Pokud vás zajímá aktuální dění v kosmonautice, nebo prostě jen některá událost, která se ve výzkumu vesmíru nedávno odehrála, přijďte v podvečer 2. dubna roku 2024 do budovy Hvězdárny a planetária Brno, popřípadě si zapněte přenos na YouTube kanálu této organizace. Přednáška, respektive přímý přenos začíná v 18:00.
Štítek ‘Super Heavy’
Dušan Majer – Kosmonautické aktuality II/2024 (09.07.2024) online přednáška v 18:00
Dušan Majer – Super heavy a starship (nejen) pro kolonizaci Marsu (29.03.2024)
Téma raket mi přišlo poměrně dost zajímavé a jsem velice rád, že vám i do třetice mohu tento týden představit zajímavou raketu. Zatím jsme se věnovali nejprve již dávno vyřazenému Atlasu I a pokračovali jsme moderní raketou Electron. Jako poslední eso v rukávu jsem si pak nechal nosič, který je teprve vyvíjen. Půjde o plně znovupoužitelný stroj firmy SpaceX, který se nazývá v současnosti Super Heavy Starship, ikdyž v minulosti měl jména různá. Nejprve se mu říkalo Mars Colonial Transporter, už při jeho představení v roce 2016 však došlo ke změně názvu na Interplanetary Transport System. Ani toto jméno mu však nevydrželo dlouho. Raketa byla na počátku navrhovaná s průměrem 12 metrů a výšce 122 metrů, časem se však její průměr smrskl na 9 metrů. Průběžně se měnily i materiály, ze kterých měla být raketa postavena. Tím byly nejdříve uhlíkové kompozity, ale v roce 2018 byl celý koncept radikálně změněn a v současnosti se k její konstrukci používá nerezová ocel. Po svém dokončení má mít tato raketa nosnost 100-150 tun na nízkou oběžnou dráhu. Raketu i její vývoj nám ve své přednášce představí pan Dušan Majer, šéfredaktor serveru Kosmonautix.cz. Přednáška se v čase vyvíjí a proto vám tady dáme odkaz na její dostupné verze. Nejnovější verze zazněla 29. března letošního roku na půdě Czech Mars Society.
Dušan Majer – Kosmonautické aktuality II/2023 (11.7.2023) online přednáška v 18:00
Dnes máme pro vás malinko opožděně upozornění na budoucí přednášku. Tato patří k těm již tradičním, vystoupí nám v ní totiž šéfredaktor serveru kosmonautix, Dušan Majer, a pokusí se vám představit nejdůležitější okamžiky kosmonautiky v uplynulém čtvrtletí. Jedním z hlavních taháků tohoto dílu bude patrně premiérový start kosmické lodi Starship společnosti SpaceX. Řeč pak pochopitelně přijde i na start evropské sondy JUICE k Jupiteru. Přednášející se nezapomene zmínit ani o vybudování družicové sítě pro studium hurikánů, nebo o komerční výpravě na Mezinárodní kosmickou stanici. PPokud vás zajímá aktuální dění v kosmonautice, nebo prostě jen některá událost, která se ve výzkumu vesmíru nedávno odehrála, přijďte v podvečer 11. července roku 2023 do budovy Hvězdárny a planetária Brno, popřípadě si zapněte přenos na YouTube kanálu této organizace. Přednáška, respektive přímý přenos začíná v 18:00.
Jiří Dušek, Jiří Kokmotos – Sedmikrásky online 104 – O Starship s Dušanem Majerem(26.02.2023) ve 20:00
Vážení divácí, na našem serveru vám přinášíme upozornění i na jeden pořad, který tak trošku vybočuje z tématu přednášek, nicméně jeho kvalita je natolik vysoká, že jsem se v jeho případě rozhodl udělat výjimku. Je jím pořad Sedmikrásky, který pro vás od října roku 2020 připravuje Hvězdárna a planetárium Brno na svém youtube kanálu. Hlavními hvězdami programu jsou jeho dva protagonisté, kterými jsou ředitel hvězdárny, pan Mgr. Jiří Dušek PhD., a redaktor českého rozhlasu Brno, pan Jiří Kokmotos. Hlávním tématem tohoto pořadu je astronomie, ovšem čas od času se téma pořadu mírně odchýlí a vy máte možnost zavítat i do příbuzných vědních oborů. Většinou tento pořad moderují pouze oba zmínění hlavní pánové, ale i čas od času si také pozvou zajímavé hosty, které ustálené schéma zpestří. Hostem dnešního pořadu bude šéfredaktor serveru Kosmonautix, Dušan Majer, který bude hovořit o revoluční raketě Starship, kterou vyvíjí patrně nejznámější kosmonautická firma na světě, SpaceX. Pořad začíná v neděli večer ve 20:00 a vy jste všichni srdečně zváni. Připomínám, že častokrát je možno napsat do chatu otázku, kterou mohou moderátoři hostu i položit, takže si nějaké otázky připravte.
Dušan Majer – SpaceX a dobývání Marsu (8.1.2023)
S novým rokem jako by se doslova roztrhl pytel a nové přednášky vychází v neuvěřitelném tempu. Ta dnešní se bude zabývat patrně nejpopulárnější soukromou kosmonautickou firmou naší doby, tedy kalifornskou SpaceX. Tato společnosti má už od svého založení ve svém čele jednoho z nejbohatších podnikatelů světa, Elona Muska. Od roku 2002, kdy byla firma založena, dokázala vyvinout a provozovat tři rakety: Falcon 1, Falcon 9 a Falcon Heavy. Ač to zpočátku nikdo nečekal, tak postupem se firmě během let podařilo alespoň z části splnit svůj slib a snížit cenu za dopravu nákladů na oběžnou dráhu. SpaceX však neusíná na vavřínech svých úspěchů a už několik let pracuje na vývoji rakety nové, která sice v minulosti měla již řadu jmen, v současnosti ji však známe pod názvem Starship. To a ještě mnohvem více se dozvíte v přednášce, kterou si pro vás připravil šéfredaktor serveru Kosmonautix, Dušan Majer. Přednáška vyšla v rámci cyklu Večery na FF UK na kanálu neurazitelny.cz.
Dušan Majer – Kosmonautické aktuality II/2022 (11.7.2022) v 18:00
Vážení diváci a čtenáři tohoto webu, dovolte mi vás opět pozvat na přednášku budoucí, která by pro vás měla shrnout kosmonautické dění za druhé čtvrtletí roku 2022. Tuto přednášku pro vás, jako ostatně vždy, připravil šéfredaktor serveru Kosmonautix, Dušan Majer. Protože je tento přehled vždy informačně nabitý, pojďme rovnou na představení jednotlivých bodů a začneme v měsíci dubnu. Tehdy se uskutečnila mise Transproter-4, při které vynesla raketa Falcon 9 mimo jiné i českou družici BDSat-1. Pro další zajímavost zůstaneme u společnosti SpaceX a jen se přesuneme z mysu Canaveral do Kenedyho vesmírného střediska, odkud 8. 4. opět na Falconu 9 odstartovala k ISS první americká soukromá návštěvnická posádka. Poslední dubnová zpráva se zaměří na doporučení vědců, kteří navrhují americké NASA zaměřit svou pozornost na průzkum planety Uran. Měsíc květen nám konečně přinesl úspěšný reparát v podání firmy Boeing a díky kterému se konečně přiblížila první pilotované misi své lodi Starliner. Koncem května jsme se také dočkali 11. české družice Planetum-1 v rámci mise Transporter-5. Stranou pozornosti v tomto měsíci by neměl zůstat i první pokus firmy Rocketlab o záchranu prvního stupně rakety Electron. I měsíc červen nám přinesl zajímavé novinky, kupříkladu raketa Electron zamířila poprvé za nízkou oběžnou dráhu Země a při té přiležitosti vynesla cubesat CAPSTONE. Měsíc červen také přinesl lepší náladu firmě SpaceX, protože Federální letecká správa (FAA) konečně vydala rozhodnutí, které přiblížilo budoucí starty rakety Starship z budovaného texaského kosmodromu Boca Chica. Již více než měsíc také operuje na oběžné dráze i posádka deváté čínské pilotované mise Shenzhou 14. Pokud vás zajímá některé z těchto narychlo představených témat, neváhejte a v úterý 11. července roku 2022 si v 18:00 večer zapněte přenos Hvězdárny a planetária Brno.
Martin Gembec – Astronomické události 2021/41 v 17:00 a Dušan Majer – online přednáška, historie, současnost, budoucnost SpaceX v 18:00 (11.10.2021)
Již více než rok se vám na stránkách subdomény přednášky snažím nabízet archivní záznamy již minulých přednášek, které se z části či plně zabývají kosmonautikou. Tyto archivní záznamy jsou čas od času přerušovány upozorněními na přednášky budoucí. Jedním z nich je i článek dnešní. V něm se zároveň pokusím o určitý experiment, protože zde nebudu diváky upozorňovat na jedno budoucí vystoupení, ale rovnou na dvě současně. Za oběma přenosy stojí IQLANDIA, vědeckotechnické vzdělávací centrum, které v Liberci nabízí dětský vědecký park, science centrum pro starší a provozuje zde i planetárium.
V pondělí 11. října v podvečer proto neváhejte včas zapnout své monitory. Nejprve přijde v 17:00 na řadu Martin Gembec, redaktor serveru Kosmonautix, který nás ve svém pravidelném pořadu seznámí s novinkami v astronomii a kosmonautice. Jako vždy se nejprve dozvíme, co je možno vidět na noční obloze, poté nám ukáže zajímavé astrofotografie z českých luhů a hájů a rozhodně ve svém vystoupení nezapomene zmínit i zajímavosti z kosmonautiky za uplynulý týden.
Po skončení Martinova vystoupení dostanete několik minut na doplnění tekutin a opět vám doporučím se pohodlně posadit, protože v 18:00 přijde na řadu hlavní vystoupení dnešního večera, přednáška šéfredaktora serveru Kosmonautix.cz, Dušana Majera. Ten se ve svém vystoupení bude věnovat jedné z nejdynamičtějších a nejrychleji rostoucích firem posledních dvou desetiletí, tedy SpaceX. Firmě, která se z garážové firmy dokázala za uplynulých dvacet let dostat až na hybnou silu celého kosmonautického odvětví. Firmě, která pravidelně zásobuje ISS, provádí výměnu jejich posádek, vynáší do vesmíru vědecké i komerční družice a zároveň připravuje raketu, která by nás snad jednoho dne dostane na Mars.
Dušan Majer – SpaceX – historie, současnost i budoucnost (4.9.2020)
Dnešní přednáška nám ukáže, že při popularizaci kosmonautiky se může server kosmonautix.cz obrátit i na vlastní zdroje. Šéfredaktor Dušan Majer, kromě své práce tvorby videí pro mall.tv a psaní článků pro kosmonautix.cz, přednáší ve svém volném čase nejen na různých místech naší republiky, ale zavítal i na sousední Slovensko. V dnešní přednášce se bude věnovat jedné z nejzajímavějších firem, které se v dnešní kosmonautice objevují. Řeč je samozřejmě o firmě SpaceX multimiliardáře Elona Muska. V přednášce se zaměří na firemní začátky na počátku 21. století, projde dřevní doby Falconu 1, pokračovat bude vývojem rakety Falcon 9, zásobování ISS, selhání i úspěších, zmíní i lety s posádkou, vývoj raket Falcon Heavy a rakety Super Heavy Starship či zahájení vynášek obří satelitní konstelace Starlink. Na tuto přednášku můžete na serveru youtube narazit v řadě různých vydání. Svou přednášku Dušan Majer průběžně aktualizuje, takže si můžete snadno zapamatovat, že čím novější přednášku budete sledovat, tím novější informace v ní najdete (2017, 2018, 2019, 2019 aj.). Vybraná přednáška pochází z přednáškového cyklu klubu pátečníků.