Pokud jsme první přednášku tohoto týdne věnovali pouze výzkumu Slunce a v podstatě pouze čtyřem sondám a druhou přednášku sondě jediné, OSIRIS-REx, tak v dnešní přednášce bude pozornost upřena rovnou na celou plejádu kosmických průzkumníků našeho blízkého i vzdáleného okolí. Budeme si povídat o výzkumu Slunce, exoplanet, reliktního záření, gravitačních vln, rentgenové či infračervené astronomii. Sondy samotné, jejich vybavení, plány a cíle nám představí jeden z nejznámějších popularizátorů přírodních věd bývalého Československa, RNDr Jiří Grygar, CSc, který před 4 lety oslavil 80. narozeniny, přesto dál neúnavně pokračuje v popularizaci. Začal s ní už dávno v 50. letech, když provázel návštěvníky na Hvězdárně v Brně, poté začal mluvit v rozhlase a televizi. Nejvíce se však patrně zapsal do povědomí všech obyvatel Čech, Moravy, Slezska i Slovenska svým vystupováním v pořadu Okna vesmíru dokořán.
V dnešních bonusech bych vám rád nabídl jeden z pořadů Českého rozhlasu Leonardo, který se jmenuje Vstupte!. Tento díl pochází z roku 2008 a doktor Jiří Grygar v něm bude povídat o výzkumu planety Neptun.
smutne ze fyzik je absolutne presvedceny v existenciu neexistujucich bytostsi
Je to jeho osobní věc a přednášky se to netýká. Není tedy potřeba na to nějak upozorňovat.
Když se pitomec jako ty vyjadřuje k věcem kterým nerozumí, je to ještě smutnější.
Na našem webu nejsme na nadávky a urážky zvyklí. nemusíme spolu nesouhlasit, ale urážet se nesmíme. Zkuste svůj názor prezentovat kultivovaněji, děkuji.
Až budou vyše znalosti fyziky alespoň tisícoun znalostí Jiřího Grygara nebo Petra Kulhánka, tak možná pochopíte, že se to nevylučuje. Chce to ještě dlouho studovat a chápat smysl Vesmíru a života, pak vám to možná dojde. Do té doby se zbytečně neztrapňujte.