V předchozí přednášce jsme si představili život prvního a nejslavnějšího astronaut světa, Jurije Gagarina a dnes se zaměříme na jeho asi nejznámější americký protějšek, prvního může na Měsíci, Neila Armstronga. Neil Alden Armstrong se narodil v srpnu roku 1930. V letadle seděl poprvé již v 6 letech, ve čtrnácti začal docházet do pilotního kursu a pilotem se stal v roce 1945. Na počátku 50. let byl bojově nasazen v Koreji. Byl členem celkem tři astronautických oddílů. Nejprve se v roce 1958 stal astronautem letectva Spojených států v rámci programu Man in the Space Soonest, který byl několik měsíců později zrušen, o dva roky byl vybrán do dalšího programu letectva, jehož cílem bylo vyvinout raketoplán Boeing X-20 Dyna-Soar a konečně v roce 1962 se dostal do NASA v rámci druhého oddílu astronaut zvaného „Nová devítka”. Do vesmíru se podíval celkem dvakrát, poprvé v roce 1966 při letu Gemini VIII spolu s Davidem Scottem a podruhé a zároveň naposledy v roce 1969 při letu Apolla 11, který podnikl spolu s Michaelem Collinsem a Edwinem Aldrinem. O dva roky později opustil NASA. Po skončení astronautické kariéry učil na univerzitě, byl členem správních rad řady společností a navždy nás opustil v srpnu roku 2012. Byl členem dvou vyšetřovacích komisí, poprvé v roce 1970 po Apollu 13, podruhé v roce 1986 po zkáze raketoplánu Challanger. Po Neilu Armstrongovi je pojmenovaná planetka (6469) Armstrong. S životem patrně nejznámějšího americké astronauta nás seznámí Milan Halousek, pracovník české kosmické kanceláře. Přednáška samotná pochází z přednáškového cyklu Pátečníků.
Bonus k dnešní přednášce bude jen čtenářský, rád bych vám nabídl jedenáctidílný životopis Ondry Šamárka o Neilu Armstrongovi. V náhledovém obrázku je možno vidět posádku lodi Gemini VIII.
Všetka česť vedomostiam pána Halouska,
je ale potrebné trochu upresniť niektoré informácie. V čase 40:40 odznie veta:
„Collins vedel, že tú šancu (prejsť sa po Mesiaci) nemá“
To nie je úplne pravda. Collinsovi bolo ponúknuté velenie misie Apollo 17, lenže Collins ho odmietol argumentom, že jeho nebaví zbierať mesačné šutre.
Každopádne prednáška je mimoriadne zaujímavá a pútavá.
Pokud se nepletu, tak pan Halousek v té chvíli mluvil v kontextu Apolla 11 a tam Collins jako CMP tu šanci opravdu neměl.