Michal Rada – Počítače a technika ve vesmíru (28.3.2021)

Řada technologií, které v běžném životě považujeme za samozřejmé a dostupné, je ve volném vesmíru vystavena těžkým zkouškám. Je proto nutno tyto technologie používat jinak, či výrazně je upravit, aby fungovaly správně. Důvod je prostý, kosmický prostor je místo, kde je téměř dokonalé vakuum, už jen tato okolnost výrazně omezuje konstruktéry kosmických lodí. Poletují zde všemožné prachové částice a to nemluvím o okolí naší Země, kde k těmto přirozeným meteoroidům přidává kosmická tříšť, kterou si lidstvo takříkajíc způsobilo samo. Dalším důvodem, který způsobuje všem velké vrásky, je přítomnost elektromagnetického záření všemožných délek. Na naší planetě je toto spektrum díky magnetickému poli a atmosféře výrazně očesané, ale na oběžné dráze již toto omezení nemusí platit. Vysoce energetické částice zde přítomné a mohou způsobovat problémy jak živočichům, tak i kosmické technice. Jednou z těch nejcitlivějších částí kosmických lodí jsou jejich palubní počítače. Pravděpodobně víte, že pokud máte dnes v kapse libovolný smartphone, toto vaše zařízení je o několik řádů rychlejší než palubní počítač přistávacího modulu z programu Apollo. Možná však nevíte, že i dnešní sondy a družice jsou vybaveny počítači, o které byste na Zemi nezavadili ani pohledem, jak by se vám zdály zastaralé. Proč tomu tak je? Jakým nástrahám je výpočetní technika na palubách kosmických lodi vystavena? To vše se dozvíte v dnešní přednášce, která se tímto tématem zabývá. Přednášejícím je pan Michal Rada, nevidomý IT a digitální nadšenec a ICT architekt. Přednáška samotná je bez obrazové složky, přesto se domnívám, že svým hlasem a přednesem vám vše vynahradí.

Náhledová fotka byla vybrána v soutěži na chatu serveru discord. Ta dnešní představuje počítač Hubblova vesmírného teleskopu DF-224 a v soutěži s ní vyhrál Vladimír Kordas. Dnešní přednáškou bych se na nějakou dobu spolu rozloučíme. Za více než rok pravidelného publikování přednášek jsme dospěli do okamžiku, kdy všechny mě známé přednášky o kosmonautice byly již publikovány. Ty které nebyly, se za mou osobu věnovaly kosmonautice tak málo, že se podle mého nejlepšího vědomí a svědomí na tento server nehodí. Od nynějška budou tedy přednášky vycházet již jen nepravidelně a budou to buď upozornění na zajímavé budoucí online přednášky, či zveřejnění nově publikovaných záznamů. Děkuji vám všem za vaši přízeň a někdy zase na viděnou.

 

 

 

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “Michal Rada – Počítače a technika ve vesmíru (28.3.2021)”

  1. tonda napsal:

    Přednáška je suprová,díky za ni!A musím zde i já moc poděkovat Jirkovi Hadačovi za jeho obětavou práci s vyhledáváním a psaním úvodníků,teď máme vše pěkně pohromadě a můžeme se za dlouhých zimních věčerů podle ctěné libosti vzdělávat!Takže velké poděkování,ceníme si Tvojí obětavé práce Jiříku!

    • Jiří Hadač napsal:

      Toníku, dělal jsem to všechno pro vás, pro diváky a čtenáře. 🙂 A chtěl jsem vám nabídnout něco navíc, kromě článků i shromáždit přednášky. A pokud se vám přednášky líbily a něco vám přinesly, jsem jen rád.

Zanechte komentář