Milan Halousek – Zvířáta ve službách kosmonautiky (10.7.2015)

Opět se po delším čase dnes vrátíme k programu přednáškového cyklu Pátečníků, kteří již řadu let nabízí přednášky ze všem možných oborů lidské činnosti a seznamují tak veřejnost s pokroky a zajímavostmi ve vědě. V poslední době také začaly všechny své přednášky živě streamovat, takže máte možnost se těchto přednášek zúčastnit živě, ikdyž se nenacházíte v okolí Prahy. Pro dnešní den jsem pro vás vybral přednášku známého popularizátora kosmonautiky, pana Milan Halousek. Jejím tématem budou zvířata na palubách kosmických lodí. Dá se říct, že zvířecí astronauty lze rozdělit zhruba do dvou různých kategorií. Do té první spadají všechny zvířecí lety, které se uskutečnily od druhé poloviny 40. let až do okamžiku, kdy se poprvé do vesmíru vydali lidé. Tyto lety měly totiž za úkol v první řadě připravit půdu pro první pilotované lety. Do této kategorie lze zařadit jednoznačně všechny ruské pokusy se psy či americké lety opic. Druhá kategorie spadá do období po letu prvních sovětských či ruských kosmonautech, kdy bylo definitivně jasno, že člověk může na oběžné dráze fungovat i několik dní. Tehdy se započalo podrobnější studium účinků stavu beztíže na živé organismy.Zde lze jednoznačně zmínit kupříkladu pavoučky na stanici Skylab či sovětský program Bion, či řada experimentů na stanicích Saljut, Mir či ISS. Mimochodem, pokud máte pocit, že americko-sovětská vědecká spolupráce začala až s lety raketoplánů k Miru, opak je pravdou. Už od konce 70. let létaly americké experimenty na již zmiňovaných družicích Bion.

Náhledová fotka byla vybrána v soutěži na chatu serveru discord. Ta dnešní představuje opičáka HAMa a zvítězil s ní Pavel Vantuch. Připojte se taky někdy.

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “Milan Halousek – Zvířáta ve službách kosmonautiky (10.7.2015)”

 1. Adhara napsal:

  Táto prednáška je náhle uťatá po 15 minútach, ide o nejaký technický problém?

  • Jiří Hadač napsal:

   Zdravim, tady bych rad dopredu podekoval za upozorneni. Dopustil jsem se tu chyby. Nezkontroloval jsem si prednasku. Videl jsem jeji starsi verzi, ktera je dobra a divakum jsem chtel nabidnout nejnovejsi zdroj. Nahradim stavajici tou starou. Patrne zde opravdu doslo k technicke chybe pri prenosu a ja si nezkontroloval delku. Jeste jednou dekuju za upozorneni. A omlouvam se za tuto chybu.

   edit: vyměnil jsem video i doprovodný text.

Zanechte komentář