Vladimír Remek, Milan Halousek – Kosmonaut Vladimír Remek v Táboře (13.02.2019)

Poslední zářijový týden bych v našem přehledu kosmonautických přednášek věnoval kosmonautům. Svou pozornost dnes zaměříme na prvního kosmonauta, který nebyl občanem SSSR či USA. Ing. Vladimír Remek se narodil v roce 1948 v Českých Budějovicích, jeho otec byl Slovák a matka Češka. Díky povolání svého otce, který byl vojenský pilot, se malý Vladimír v průběhu let přestěhoval nejprve do Brna a následně do Čáslavi, kde v roce 1966 složil maturitu. Poté se rozhodl stát vojenským letcem, takže nastoupil do Vyššího leteckého učiliště v Košicích, které úspěšně absolvoval v roce 1970. O dva roky později nastoupil na Vojenskou leteckou akademii v Moskvě, kterou absolvoval o čtyři roky později. Po skončení studií měl stát zástupcem velitele pluku, ale místo toho byl zahájen výběr kandidátů pro kosmický let. Do nejužšího výběru se dostali čtyři, Ladislav Klíma, Michal Vondroušek, Oldřich Pelčák a sám Vladimír. Jak všichni víme, do vesmíru se Vladimír vypravil 2. března roku 1978 jako první československý či evropský kosmonaut spolu se svým velitelem Vladimírem Gubarevem na palubě lodi Sojuz-28. Po skončení kosmického letu létal nadále jako vojenský pilot, v pozdějších letech se stal poslancem evropského parlamentu či sloužil naší zemi jako velvyslanec v Moskvě. Již několik měsíců po jeho kosmickém letu po něm byla pojmenována planetka (2552) Remek.

Zatímco u většiny jiných popularizátorů je jejich přednáška na internetu minimálně v několika verzích, u našeho první kosmonauta se mi podařilo najít přednášku jedinou. Veliký dík za ni patří  Milanu Halouskovi a Antonínu Studenému, kteří mě na ni nezávisle na sobě upozornili. Jedná se o záznam živého vysílání, omlouvám se tedy předem za horší kvalitu zvukového záznamu. Odměnou za její shlédnutí Vám budou autentické vzpomínky našeho prvního kosmonauta. Pořadem provází Milan Halousek. Mimochodem, besedu s Vladimírem Remkem můžete v nejbližších týdnech navštívit sami naživo, stačí se podívat na sekci budoucích přednášek. A pokud jste si všimli, obsah besedy určovali návštěvníci svými otázkami, takže ne, ani dva pořady nebudou nikdy totožné.

Bonus k dnešnímu pořadu jsem nemusel dlouho hledat, v roce 2008 věnoval Český Rozhlas k 30. výročí letu Vladimíra Remka jeden speciální díl pořadu Nebeský cestopis. Přeji příjemný poslech a pro případné zájemce o podrobnější životopis Ing. Vladimíra Remka nabízím 84. kapitolu seriálu Vesmírné Osudy.

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Zanechte komentář